Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original TSQ08605 – WNMG432-HS TN6020, 80° Trigon, Indexable Carbide Turning / Boring Insert 10 pcs
$58.28 Original price was: $58.28.$19.43Current price is: $19.43.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 80掳 Trigon |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | WNMG |
| Insert Size | 432 |
| Chipbreaker | HS |
| Grade | TN6020 |
| Insert IC | 1/2" |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.031" |
| Relief Angle | 0掳 |
| Coating | Uncoated |
| Model # | TSQ08605 |
| ANSI | WNMG432-HS TN6020 |
| Designation | WNMG432-HS TN6020 |
| Insert # | WNMG432-HS |
| ISO | WNMG080408-HS TN6020 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.020 lbs. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1315 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1315 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. …
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, cast iron, heat-resistant, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.