Recent Posts
Recent Comments

Nachi 100% Original 0635525 1.72mm Size, 140°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$14.58 Original price was: $14.58.$4.86Current price is: $4.86.
- This drill is suitable for stable drilling in small diameter on many kind of materials from raw material to hardened material.
- Solid carbide AQUA coated.
- Range 0.20mm to 1.99mm.
- Metric sizes.
- 140° drill point angle.
- 2 rake relief & X-type thinning.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | 1.72mm |
| Drill Point Angle | 140° |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Aqua Coated |
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 47.00mm |
| Flute Length | 15mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 0635525 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Package Qty | 1 |
| Helix Angle & Style | Conventional Spiral |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L9544 |
| Weight | 0.01588 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steel, Die Steel, Hardened Steel, Alloy Steel, Hardened Steels, Mold Steels 40~50HRC Hardened Steel, Stainless Steel, Titanium Alloys, Nickel Alloys, Cast Iron |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
Korloy K3D16020-05 King Drill U-Drill 160.20mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole Making
$273.00Original price was: $273.00.$91.00Current price is: $91.00.Add to cartKorloy K3D16020-05 King Drill – Indexable U-Drill The Korloy K3D16020-05 King Drill is a high-performance indexable U-drill designed for fast and efficient hole-making operations on CNC machining centers. Features Korloy’s advanced insert clamping system for secure insert retention and excellent hole accuracy. Key Specifications Brand Korloy (Korea) Model K3D16020-05 Series King Drill (K5D) Type Indexable …
Korloy K3D16020-05 King Drill U-Drill 160.20mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole MakingRead More
-
Korloy K3D55040-18 King Drill U-Drill 550.40mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole Making
$462.00Original price was: $462.00.$154.00Current price is: $154.00.Add to cartKorloy K3D55040-18 King Drill – Indexable U-Drill The Korloy K3D55040-18 King Drill is a high-performance indexable U-drill designed for fast and efficient hole-making operations on CNC machining centers. Features Korloy’s advanced insert clamping system for secure insert retention and excellent hole accuracy. Key Specifications Brand Korloy (Korea) Model K3D55040-18 Series King Drill (K5D) Type Indexable …
Korloy K3D55040-18 King Drill U-Drill 550.40mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole MakingRead More
-
Korloy K3D22525-07 King Drill U-Drill 225.25mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole Making
$268.80Original price was: $268.80.$89.60Current price is: $89.60.Add to cartKorloy K3D22525-07 King Drill – Indexable U-Drill The Korloy K3D22525-07 King Drill is a high-performance indexable U-drill designed for fast and efficient hole-making operations on CNC machining centers. Features Korloy’s advanced insert clamping system for secure insert retention and excellent hole accuracy. Key Specifications Brand Korloy (Korea) Model K3D22525-07 Series King Drill (K5D) Type Indexable …
Korloy K3D22525-07 King Drill U-Drill 225.25mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole MakingRead More
-
Korloy K3D14020-05 King Drill U-Drill 140.20mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole Making
$264.60Original price was: $264.60.$88.20Current price is: $88.20.Add to cartKorloy K3D14020-05 King Drill – Indexable U-Drill The Korloy K3D14020-05 King Drill is a high-performance indexable U-drill designed for fast and efficient hole-making operations on CNC machining centers. Features Korloy’s advanced insert clamping system for secure insert retention and excellent hole accuracy. Key Specifications Brand Korloy (Korea) Model K3D14020-05 Series King Drill (K5D) Type Indexable …
Korloy K3D14020-05 King Drill U-Drill 140.20mm – Indexable Insert Drill | CNC Hole MakingRead More
Archives
Reamrk
- No categories

Reviews
There are no reviews yet.