Recent Posts
Recent Comments
ADMT120408R-D56 WKP35S Walter 100% Original 5886237 – ADMT120408R-D56 WKP35S, Parallelogram, Indexable Carbide Milling Insert 10 pcs
$104.84 Original price was: $104.84.$52.42Current price is: $52.42.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | Parallelogram |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | ADMT |
| Insert Size | 120408 |
| Chipbreaker | D56 |
| Grade | WKP35S |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.031" |
| Relief Angle | 15° |
| Coating | CVD / TiCN+Al2O3+TiCN |
| Series | F4042 |
| Insert Hand | Right Hand |
| Insert Length | 0.535" |
| Model # | 5886237 |
| Designation | ADMT120408R-D56 WKP35S |
| Insert # | ADMT120408R-D56 |
| Insert Width | 0.331" |
| ISO | ADMT120408R-D56 WKP35S |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.010 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T304-SL1 OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find TCMT-16T304 Carbide Drill Chamfer Insert at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT090204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$22.00Original price was: $22.00.$7.33Current price is: $7.33.Add to cartCNC TCMT090204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT090204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting …
CNC TCMT090204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.