Recent Posts
Recent Comments
ADMT120416R-F56 WKP35S Walter 100% Original 5886270 – ADMT120416R-F56 WKP35S, Parallelogram, Indexable Carbide Milling Insert 10 pcs
$104.84 Original price was: $104.84.$52.42Current price is: $52.42.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | Parallelogram |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | ADMT |
| Insert Size | 120416 |
| Chipbreaker | F56 |
| Grade | WKP35S |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.063" |
| Relief Angle | 15° |
| Coating | CVD / TiCN+Al2O3+TiCN |
| Series | F4042 |
| Insert Hand | Right Hand |
| Insert Length | 0.535" |
| Model # | 5886270 |
| Designation | ADMT120416R-F56 WKP35S |
| Insert # | ADMT120416R-F56 |
| Insert Width | 0.331" |
| ISO | ADMT120416R-F56 WKP35S |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.010 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide inserts tcmt at Amazon.com. Browse & …
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2025 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2025 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2025 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110204|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and …
CNC TCMT110204-OTM OC2025 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.