Recent Posts
Recent Comments
ADMT120420R-F56 WKP35S Walter 100% Original 5886271 – ADMT120420R-F56 WKP35S, Parallelogram, Indexable Carbide Milling Insert 10 pcs
$104.84 Original price was: $104.84.$52.42Current price is: $52.42.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | Parallelogram |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | ADMT |
| Insert Size | 120420 |
| Chipbreaker | F56 |
| Grade | WKP35S |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.079" |
| Relief Angle | 15° |
| Coating | CVD / TiCN+Al2O3+TiCN |
| Series | F4042 |
| Insert Hand | Right Hand |
| Insert Length | 0.535" |
| Model # | 5886271 |
| Designation | ADMT120420R-F56 WKP35S |
| Insert # | ADMT120420R-F56 |
| Insert Width | 0.331" |
| ISO | ADMT120420R-F56 WKP35S |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.010 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC5525 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC5525 is a high-performance carbide insert designed for general machining of cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.