Recent Posts
Recent Comments
ADMT120408R-D56 WKP25S Walter 100% Original 6068707 – ADMT120408R-D56 WKP25S, Parallelogram, Indexable Carbide Milling Insert 10 pcs
$104.84 Original price was: $104.84.$52.42Current price is: $52.42.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | Parallelogram |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | ADMT |
| Insert Size | 120408 |
| Chipbreaker | D56 |
| Grade | WKP25S |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.031" |
| Relief Angle | 15° |
| Coating | CVD / TiCN+Al2O3+TiCN |
| Series | F4042 |
| Insert Hand | Right Hand |
| Insert Length | 0.535" |
| Model # | 6068707 |
| Designation | ADMT120408R-D56 WKP25S |
| Insert # | ADMT120408R-D56 |
| Insert Width | 0.331" |
| ISO | ADMT120408R-D56 WKP25S |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.010 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.