Recent Posts
Recent Comments
ADMT120416R-F56 WSM35S Walter 100% Original 6159386 – ADMT120416R-F56 WSM35S, Parallelogram, Indexable Carbide Milling Insert 10 pcs
$106.00 Original price was: $106.00.$53.00Current price is: $53.00.
| Brand | WALTER |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | Parallelogram |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | ADMT |
| Insert Size | 120416 |
| Chipbreaker | F56 |
| Grade | WSM35S |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.063" |
| Relief Angle | 15° |
| Coating | PVD / TiAlN+Al2O3+ZrCn |
| Series | F4042 |
| Insert Hand | Right Hand |
| Insert Length | 0.535" |
| Model # | 6159386 |
| Designation | ADMT120416R-F56 WSM35S |
| Insert # | ADMT120416R-F56 |
| Insert Width | 0.331" |
| ISO | ADMT120416R-F56 WSM35S |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 2 |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.010 lbs. |
| Country of Origin | GERMANY |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T304-SL1 OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find TCMT-16T304 Carbide Drill Chamfer Insert at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO0.75 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO0.75 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, aluminum, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find deals and low prices on measurement cutting tool at Amazon.com. Free shipping on qualified orders. Free, easy returns …
CNC 16ER-V-ISO0.75 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide inserts tcmt at Amazon.com. Browse & …
CNC TCMT16T308-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.