Recent Posts
Recent Comments
CERATIZIT 100% Original 12179586 7/16 Size, 1 LOC, 4 Flute, Solid Carbide Roughing End Mill 1 pcs
$39.86 Original price was: $39.86.$13.29Current price is: $13.29.
- The hi-helix & fine profile geometry reduces tool pressure & generates less heat while allowing heavier cuts at increased feed rates.
- Complete with fine pitch chipbreakers that relieve pressure during aggressive roughing applications.
- Standard 40° helix helps relieve heat during cutting.
- Standard with nACRo coating for added scratch and heat resistance.
- Coatings increase tool life, enhances chip flow and lubricates through the cut.
| Brand | CERATIZIT |
|---|---|
| Shank Diameter | 7/16" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Finish Coating | nACRo |
| Size Type | Fractional |
| Size | 7/16" |
| No. of Flutes | 4 |
| Length of Cut | 1" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Helix Angle | 40掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | Solid Carbide Roughing End Mill |
| Corner Radius | 0.060" |
| Radius_R | 0.06" |
| Model # | 12179586 |
| Application | Rough Milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Titanium |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 101 |
| Shank Style | Set Screw Flat |
| Tolerance_Shank Diameter | -.0001/-.0004 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Weight | 0.212 lbs. |
| Workpiece Material | High Temp Alloys – Nickel Base (Inconel, Waspaloy, Rene, Hastaloy) / Stainless Steel/ Tool Steel / Titanium |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Cast Iron, Hard Materials |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D8.0 Indexable End Mill | Aluminum
$13.44Original price was: $13.44.$8.96Current price is: $8.96.Add to cartZCC AL-2E-D8.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D8.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting tool for aluminum at Amazon.com. Browse & …
-
ZCC AL-2B-R3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R3.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R3.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals and …
-
ZCC AL-2B-R4.0 Indexable End Mill | Aluminum
$17.06Original price was: $17.06.$11.37Current price is: $11.37.Add to cartZCC AL-2B-R4.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R4.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D16.0 Indexable End Mill | Aluminum
$79.18Original price was: $79.18.$52.79Current price is: $52.79.Add to cartZCC AL-2E-D16.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D16.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.