Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0059.120 .0059 Size, 118°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$9.34 Original price was: $9.34.$3.11Current price is: $3.11.
- Micro Drill.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Decimal |
| Size | .0059" |
| Drill Point Angle | 118掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | 1/8" Shank Micro Drill |
| Flute Length | 0.120" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 105-0059.120 |
| Diameter | 0.0059" |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 105 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.