Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0260.340 #71 Size 130° Solid Carbide Circuit Board Drill 1 pcs
$2.18 Original price was: $2.18.$0.73Current price is: $0.73.
- Extended life and performance.
- For precision hole making in plastics, composites, stainless steels & aluminum.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #71 |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | Carbide Micro Drills |
| Flute Length | .34" |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 105-0260.340 |
| Shank Size | 1/8" |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .0260" |
| Drill Type | Micro |
| Flute Shape | Helical |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Straight Shank |
| Tolerance_Diameter | +0.0000 / -0.00030 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)
$375.06Original price was: $375.06.$187.53Current price is: $187.53.Add to cartCNC CW1206A CW1206A – Turning Carbide Insert The CNC CW1206A CW1206A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.