Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0469.400 3/64 Size 130° Solid Carbide Circuit Board Drill 1 pcs
$2.18 Original price was: $2.18.$0.73Current price is: $0.73.
- Extended life and performance.
- For precision hole making in plastics, composites, stainless steels & aluminum.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 3/64" |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | Carbide Micro Drills |
| Flute Length | .400" |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 105-0469.400 |
| Shank Size | 1/8" |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .0469" |
| Drill Type | Micro |
| Flute Shape | Helical |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Straight Shank |
| Tolerance_Diameter | +0.0000 / -0.00030 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.