Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0550.400 #54 Size 130° Solid Carbide Circuit Board Drill 1 pcs
$2.18 Original price was: $2.18.$0.73Current price is: $0.73.
- Extended life and performance.
- For precision hole making in plastics, composites, stainless steels & aluminum.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #54 |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | Carbide Micro Drills |
| Flute Length | .400" |
| First Choice For: | Steel |
| Model # | 105-0550.400 |
| Shank Size | 1/8" |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | .0550" |
| Drill Type | Micro |
| Flute Shape | Helical |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Straight Shank |
| Tolerance_Diameter | +0.0000 / -0.00030 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
-
CNC BNM-160-S JC8008 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$849.91Original price was: $849.91.$283.30Current price is: $283.30.Add to cartCNC BNM-160-S JC8008 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-160-S JC8008 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced TiAlN coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Shop Next Industries for Dijet Inc, 11549-BNM-160-SS-DH108, Mirror Ball Series …
-
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)
$99.12Original price was: $99.12.$33.04Current price is: $33.04.Add to cartCNC RDHX0501MOT H10 – Milling Carbide Insert The CNC RDHX0501MOT H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of non-ferrous, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide cutting tools at Amazon.com. Free …
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.