Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0995L400 .0995 Size, 130°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$4.10 Original price was: $4.10.$1.37Current price is: $1.37.
- Micro Drill.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Decimal |
| Size | .0995" |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | AlTiN |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | 1/8" Shank Micro Drill |
| Flute Length | 0.400" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 105-0995L400 |
| Diameter | 0.0995" |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 105 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Aluminum, Copper Alloy, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)
$99.12Original price was: $99.12.$33.04Current price is: $33.04.Add to cartCNC RDHX0501MOT H10 – Milling Carbide Insert The CNC RDHX0501MOT H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of non-ferrous, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide cutting tools at Amazon.com. Free …
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.