Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1610-0570L171 .0570 Size, .171 LOC, 2 Flute, Solid Carbide Miniature End Mill 1 pcs
$8.12 Original price was: $8.12.$2.71Current price is: $2.71.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Decimal |
| Size | .0570" |
| No. of Flutes | 2 |
| Length of Cut | .171" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 2 Flute Standard Length Square End Mills |
| Corner Radius | None |
| Model # | 1610-0570L171 |
| Application | Miniature diameter end milling |
| Coating | ALTIN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1610 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2B-R1.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R1.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R1.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D2.0 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D2.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D2.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2E-D1.5 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.5 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.5 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.5 …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.