Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1610-0900.270 .0900 Size, .270 LOC, 2 Flute, Solid Carbide Miniature End Mill 1 pcs
$6.13 Original price was: $6.13.$2.04Current price is: $2.04.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Decimal |
| Size | .0900" |
| No. of Flutes | 2 |
| Length of Cut | .270" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 2 Flute Standard Length Square End Mills |
| Corner Radius | None |
| Model # | 1610-0900.270 |
| Application | Miniature diameter end milling |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1610 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D2.0 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D2.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D2.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2E-D5.0 Indexable End Mill | Aluminum
$7.20Original price was: $7.20.$4.80Current price is: $4.80.Add to cartZCC AL-2E-D5.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D5.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
-
ZCC AL-2EL-D10.0 Indexable End Mill | Aluminum
$29.81Original price was: $29.81.$19.87Current price is: $19.87.Add to cartZCC AL-2EL-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2E-D10.0 Indexable End Mill
$23.27Original price was: $23.27.$15.51Current price is: $15.51.Add to cartZCC AL-2E-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. A End mill General machining of Al and Al alloys AL-2E Factory standard …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.