Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1620-0750L113 .0750 Size, .113 LOC, 2 Flute, Solid Carbide Miniature End Mill 1 pcs
$7.85 Original price was: $7.85.$2.62Current price is: $2.62.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Decimal |
| Size | .0750" |
| No. of Flutes | 2 |
| Length of Cut | .113" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 2 Flute Stub Length Square End Mills |
| Corner Radius | None |
| Model # | 1620-0750L113 |
| Application | Miniature diameter end milling |
| Coating | ALTIN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1620 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R1.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R1.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R1.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum sheet cutting tool at Amazon.com. Free shipping on qualified …
-
ZCC AL-2EL-D4.0 Indexable End Mill
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D4.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D4.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. AL-2EL-D4.0 YK30F J3 Company code ZCC – ZCC Cutting Tools NSM Standard number …
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.