Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 226-0252.340 .64mm Size, 130°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$2.48 Original price was: $2.48.$0.83Current price is: $0.83.
- Micro Drills.
- 0.04mm – 3.00mm Diameter.
- Sub Micron Grain Carbide.
- 130° drill point angle.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | .64mm |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Type | 3.00mm Shank Micro Drill |
| Flute Length | 8.60mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 226-0252.340 |
| Diameter | 0.64mm |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 226 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC CNMG120404R-SG JC8015 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120404R-SG JC8015 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404R-SG JC8015 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.