Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 226-1059.400 2.69mm Size, 130°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$2.48 Original price was: $2.48.$0.83Current price is: $0.83.
- Micro Drills.
- 0.04mm – 3.00mm Diameter.
- Sub Micron Grain Carbide.
- 130° drill point angle.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | 2.69mm |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Type | 3.00mm Shank Micro Drill |
| Flute Length | 10.20mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 226-1059.400 |
| Diameter | 2.69mm |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 226 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.