Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 226-1181.400 3.00mm Size, 130°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$2.48 Original price was: $2.48.$0.83Current price is: $0.83.
- Micro Drills.
- 0.04mm – 3.00mm Diameter.
- Sub Micron Grain Carbide.
- 130° drill point angle.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | 3.00mm |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Type | 3.00mm Shank Micro Drill |
| Flute Length | 10.20mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 226-1181.400 |
| Diameter | 3.00mm |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 226 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.