Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 0722645 10.20mm 135° Powdered Metal HSCO Steel Jobbers Drill 1 pcs
$56.43 Original price was: $56.43.$18.81Current price is: $18.81.
- 4-Facet self-centering point.
- Made from premium powdered metal cobalt substrate.
- Composite Multi-layer SG Coating (Tin+TiCN).
- Precision ground end mill style shank for accurate and precision drilling.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Metric |
| Size | 10.20mm |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Powdered Metal HSCO Steel |
| Finish Coating | Tin+TiCN Coated |
| Shank Diameter | 12.00mm |
| Overall Length | 144.00mm |
| Flute Length | 87mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 0722645 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| Application | Holemaking |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L7574P |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.19617 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)
$375.06Original price was: $375.06.$187.53Current price is: $187.53.Add to cartCNC CW1206A CW1206A – Turning Carbide Insert The CNC CW1206A CW1206A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.