Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1054410 13/32 Size, 118°, Cobalt Taper Length Drill 1 pcs
$25.59 Original price was: $25.59.$8.53Current price is: $8.53.
- X-type thinning reduces the thrust load substantially, and the biting performance improves.
- Cobalt material increases heat resistance and increases drill life and productivity.
- Used in machining hard material, alloy steel, forging and cast iron.
- Drilling deeper holes vs standard jobbers length drills.
- 30° helix.
- Black oxide
- Drill torerance; h8.
- General purpose.
- X-type thinning point type.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 13/32" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 7" |
| Flute Length | 4.375" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1054410 |
| Point Sharpening Type | Standard Point |
| Helix Angle | 30° |
| Package Qty | 5 |
| Decimal Size | .4062" |
| Flute Shape | Spiral |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L6531 |
| Weight | 0.55 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.