Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1057448 49/64 118° 9-7/8 OAL M35 5% Cobalt Coolant Fed Drill 1 pcs
$308.90 Original price was: $308.90.$102.97Current price is: $102.97.
- For drilling operations where a coolant or oil delivery system is available.
- For drilling holes in a variety of normal steels, cast iron, and other ferrous and non-ferrous metals and alloys.
- Suitable for a variety of drilling applications and conditions.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Made with two holes through their length to feed fluid to the drill.
- Normal spiral and a normal 118° drill point angle, notch point, and a rolled heel for better coolant delivery and chip ejection.
- Standard straight shanks that correspond to drill diameter.
- Taper length drills have flutes proportional to length.
- Manufactured from M35 cobalt.
- Cylindrically ground.
- Constant heavy duty web for greater strength.
- Shank coolant entry to suit industry standard toolholders.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 49/64" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | M35 5% Cobalt |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 49/64" |
| Overall Length | 9-7/8" |
| Type | Taper Length |
| Morse Taper | None |
| Flute Length | 6-1/2" |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1057448 |
| Point Sharpening Type | Notched Point |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Coolant Fed |
| Flute Shape | Helical |
| Manufacturing Method | Cylindrically Ground |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L581 |
| Shank Style | Straight Shank |
| Weight | 0.56 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)
$375.06Original price was: $375.06.$187.53Current price is: $187.53.Add to cartCNC CW1206A CW1206A – Turning Carbide Insert The CNC CW1206A CW1206A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC CW1206A CW1206A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.