Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1059319 31/32 Size, 3MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$504.06 Original price was: $504.06.$168.02Current price is: $168.02.
- Used for deep hole drilling with Taper Shank
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 31/32" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 24" |
| Type | HSS Taper Shank Drill |
| Morse Taper | 3MT |
| Flute Length | 19" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1059319 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L651-24" |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Brass, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)
$99.12Original price was: $99.12.$33.04Current price is: $33.04.Add to cartCNC RDHX0501MOT H10 – Milling Carbide Insert The CNC RDHX0501MOT H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of non-ferrous, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide cutting tools at Amazon.com. Free …
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.