Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1061218 #60 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$1.21 Original price was: $1.21.$0.40Current price is: $0.40.
- Manufactured with short overall and flute length
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #60 |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 1-3/8" |
| Flute Length | 1/2" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1061218 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 10 |
| Decimal Size | .0400" |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 10 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)
$99.12Original price was: $99.12.$33.04Current price is: $33.04.Add to cartCNC RDHX0501MOT H10 – Milling Carbide Insert The CNC RDHX0501MOT H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of non-ferrous, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide cutting tools at Amazon.com. Free …
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.