Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1061333 #50 Size 118° High Speed Steel Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$1.21 Original price was: $1.21.$0.40Current price is: $0.40.
- Manufactured with short overall and flute length
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #50 |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Flute Length | 11/16" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1061333 |
| Point Sharpening Type | Standard |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 10 |
| Decimal Size | .0700" |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 10 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CNMG120408-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$79.80Original price was: $79.80.$26.60Current price is: $26.60.Add to cartCNC CNMG120408-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120408-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. CNMG-SF – CNMG120408-SF – 6796300 ml Main Application Face Milling …
-
CNC BNM-160-S JC8008 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$849.91Original price was: $849.91.$283.30Current price is: $283.30.Add to cartCNC BNM-160-S JC8008 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-160-S JC8008 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced TiAlN coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Shop Next Industries for Dijet Inc, 11549-BNM-160-SS-DH108, Mirror Ball Series …
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.