Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1081316 #46 Size 135° Cobalt Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$1.65 Original price was: $1.65.$0.55Current price is: $0.55.
- Primarily designed for machining operations in screw machines.
- Short length offers increased rigidity for machine drilling a variety of materials and alloys.
- Best suited for drilling steel, cast steel, cast iron, or other alloyed or non-alloyed ferrous materials, they also work well for a variety of non-ferrous and non-metallic materials.
- May be used with hand held manual drills and either portable or stationary machines.
- For optimal performance and the best tool life, suitable lubricating/cutting oils or the appropriate coolant fluids are recommended.
- Right hand (clockwise rotation) cutting direction.
- Standard two flute design.
- Standard spiral, helical flutes.
- Straight shanks correspond to the drill diameter.
- Stub lengths are proportional to the drill diameter.
- Manufactured from high speed steel.
- Precision ground flutes.
- Cylindrically ground.
- 118° point or 135° point angle and standard web thickness.
- 135° split point is self-centering.
- Steam tempered.
- Black finished.
- Black or bright finish depending upon our stock.
- Sizes #1 thru #31: black oxide finish
- Sizes #32 thru #52: bright finish
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #46 |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Cobalt |
| Finish Coating | Bright |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Type | Stub Screw Machine Twist Drills |
| Flute Length | 3/4" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Stainless Steel |
| Model # | 1081316 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Decimal Size | 0.0810 |
| Drill Type | Stub Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L6563 |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.01 lb. |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$378.00Current price is: $378.00.Add to cartCNC SBL12A – Turning Carbide Insert The CNC SBL12A is a high-performance turning carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Square insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC SBL12A Carbide Turning Insert – Square (10 PCS)Read More
-
CNC CW1909A-10P CW1909A Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Cast Iron, Aluminum (10 PCS)
$401.52Original price was: $401.52.$200.76Current price is: $200.76.Add to cartCNC CW1909A-10P CW1909A – Turning Carbide Insert The CNC CW1909A-10P CW1909A is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, cast iron, aluminum. Features advanced Uncoated coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Inserts for C-Cutter CW1909A (ZX)-10P Skip to the end …
-
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$71.40Original price was: $71.40.$23.80Current price is: $23.80.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC215V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC215V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT060204-FT JC215V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)
$99.12Original price was: $99.12.$33.04Current price is: $33.04.Add to cartCNC RDHX0501MOT H10 – Milling Carbide Insert The CNC RDHX0501MOT H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of non-ferrous, composites. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on carbide cutting tools at Amazon.com. Free …
CNC RDHX0501MOT H10 Carbide Milling Insert – Round | Non-Ferrous, Composites (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories




Reviews
There are no reviews yet.