Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1270968 2-13/16 Size, 5MT 118° High Speed Steel Taper Shank Drill 1 pcs
$1,289.18 Original price was: $1,289.18.$429.73Current price is: $429.73.
- Used in cast iron, steel, forgings, and other materials
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 2-13/16" |
| Drill Point Angle | 118° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 21-1/8" |
| Type | HSS TAPER SHANK DRILL- MT#5 |
| Morse Taper | 5MT |
| Flute Length | 13-3/8" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1270968 |
| Point Sharpening Type | CONVENTIONAL |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L601 |
| Weight | 1 lbs. |
| Workpiece Material | Carbon Steels, Alloy Steels, Die Steels, Hardened Steels,Stainless Steels, Cast Irons, Aluminum Alloys, Nonferrous Metals |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)
$92.40Original price was: $92.40.$30.80Current price is: $30.80.Add to cartCNC CCMT09T304-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT09T304-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, aluminum, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC CCMT09T304-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1604PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$71.95Original price was: $71.95.$23.98Current price is: $23.98.Add to cartCNC APMT1604PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1604PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for general purpose of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.