Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1363341 #5 Size 135° Powdered Metal Cobalt Screw Machine Length Stub Drill 1 pcs
$17.37 Original price was: $17.37.$5.79Current price is: $5.79.
- This drill having stub length is suited for high-speed drilling and precise positioning and diameter. This is useful in material fromn Carbon Steels and Stainless Steels to Aluminum.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Number |
| Size | #5 |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | Powdered Metal Cobalt |
| Finish Coating | Tin+TiCN Coated |
| Overall Length | 3- 1/16" |
| Flute Length | 1 1/4" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 1363341 |
| Point Sharpening Type | Split Point |
| Helix Angle | Conventional Spiral |
| Package Qty | 1 |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Qty Per Package | 1 |
| UNSPSC | 23241635 |
| Weight | 0.2 lbs. |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Alloy Steel, Aluminum, Cast Irons |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,244.84Original price was: $1,244.84.$414.95Current price is: $414.95.Add to cartCNC BNM300 BNM300 – Milling Carbide Insert The CNC BNM300 BNM300 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, copper. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Grade JC5010 (ISO P10-M10-K10) Grade for finishing …
CNC BNM300 BNM300 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$798.00Original price was: $798.00.$266.00Current price is: $266.00.Add to cartCNC BNM-200-HS H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-200-HS H10 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best …
CNC BNM-200-HS H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.