Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1455698 13/32 180° Solid Carbide Flat Bottom High Performance Drill 1 pcs
$77.04 Original price was: $77.04.$25.68Current price is: $25.68.
- For use in Structural Steel,s Carbon Steels, Hardened Alloys, Mold Steels, and Hardened Steels to 50HRC.
- True 180° flat bottoming applications.
- Combined counterbore and pilot hole in single pass.
- Better heat and wear resistance from Aqua EX coating for a super long life.
- True 180° edge greatly reduces exit burrs.
- Counter boring and guide hole drilled at the same time.
- Excellent for thin or uneven surfaces without the need of center drills.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 13/32" |
| Drill Point Angle | 180° |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Aqua EX TiAIN + AlTiCR |
| Shank Diameter | 10.00mm |
| Overall Length | 90.00mm |
| Type | Flat Bottom Drill |
| Flute Length | 48mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | High Temp Exotic Alloys |
| Model # | 1455698 |
| Helix Angle | 20° |
| Cutting Diameter | 13/32" |
| Decimal Size | .4063" |
| Drill Type | Flat Bottom |
| Effective Length | 51mm |
| Flute Shape | Spiral |
| Helix Direction | Right Hand |
| Hole Depth | 3xD |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | L9611 |
| Shank Style | Straight Shank |
| Single or Double End | Single |
| Tolerance_Cutting Diameter | +0/-.0007" |
| Weight | 0.2 |
| Workpiece Material | Structural Steels, Carbon Steels, Cast Irons, Alloy Steels, Heat Treated Steels, Hardened Steels, Stainless steels, Aluminum Alloys, Aluminum Castings |
| Workpiece Material Range | Steel, Stainless Steel, High-Temp Exotic Alloys, Non-Ferrous, Cast Iron, Hard Materials |
| Country of Origin | JAPAN |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)
$138.60Original price was: $138.60.$46.20Current price is: $46.20.Add to cartCNC DNMG150408-SZ JC5118 – Turning Carbide Insert The CNC DNMG150408-SZ JC5118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer …
CNC DNMG150408-SZ JC5118 Carbide Turning Insert – Diamond 55° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC CCMT060204-FT JC110V Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CCMT060204-FT JC110V – Turning Carbide Insert The CNC CCMT060204-FT JC110V is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on popular products at Amazon.com. …
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.