Recent Posts
Recent Comments
Nachi 100% Original 1561662 17/64 140° 79.00mm OAL Solid Carbide Coolant Fed Drill 1 pcs
$51.44 Original price was: $51.44.$17.15Current price is: $17.15.
- Coolant holes designed to increase flow rate by more than twice that of conventional holes.
- New hole design produces a decrease in work hardening, prolonging tool life.
- Power cooler s unique design directs coolant to the cutting edge, resulting in longer tool life by keeping the drill cooler when drilling.
- Increase number of cutting holes by up to 1.8 times.
- Incredible tool life even in stainless steel.
- Helix angle 26°/30°.
| Brand | NACHI |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 17/64" |
| Drill Point Angle | 140° |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | REVO D |
| Shank Diameter | 8.00mm |
| Overall Length | 79.00mm |
| Type | Aqua Revo Coolant Through 3XD Carbide Drill |
| Morse Taper | None |
| Flute Length | 34mm |
| Model # | 1561662 |
| Helix Angle | 26/30° |
| Application | High Performance Holemaking |
| Decimal Size | .2656" |
| Drill Type | Coolant Fed |
| Flute Shape | Helical |
| Hole Depth | 3XD |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 9873 |
| Shank Style | Straight Shank |
| Single or Double End | Single |
| Tolerance_Cutting Diameter | h7 |
| Tolerance_Shank | h6 |
| Workpiece Material | Structural Steel. Carbon Steel, Alloy Steel, Heat Treated Steel, Hardened Steel Up To 40-50 HRc, Stainless Steel (SUS 304, 316, 420, 630), & Cast Iron. |
| Country of Origin | JAPAN |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC CNMG120404-SF JC8118 Carbide Turning Insert – Diamond 80° | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$73.50Original price was: $73.50.$24.50Current price is: $24.50.Add to cartCNC CNMG120404-SF JC8118 – Turning Carbide Insert The CNC CNMG120404-SF JC8118 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 80° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories


Reviews
There are no reviews yet.