Recent Posts
Recent Comments
YG 100% Original 1/8 135° High Speed Steel Jobbers Drill 1 pcs
$0.58 Original price was: $0.58.$0.29Current price is: $0.29.
| Brand | YG |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 1/8" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright With TiN Tip |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Type | Jobbers Drill |
| Flute Length | 1-5/8" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Steel |
| Helix Angle | 30° |
| Package Qty | 10 |
| Application | Drilling in steel, cast steel alloyed & non-alloyed, grey cast iron, graphite & malleable iron. |
| Decimal Size | .12500" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R2.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0 is a high-performance end mill designed for general machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. End mill – AL series Starting values for cutting speed vc [m/min] Product Specifications: About …
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2E-D5.0 Indexable End Mill | Aluminum
$7.20Original price was: $7.20.$4.80Current price is: $4.80.Add to cartZCC AL-2E-D5.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D5.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
-
ZCC AL-2B-R5.0 Indexable End Mill | Aluminum
$25.68Original price was: $25.68.$17.12Current price is: $17.12.Add to cartZCC AL-2B-R5.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R5.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D6.0 Indexable End Mill | Aluminum
$8.25Original price was: $8.25.$5.50Current price is: $5.50.Add to cartZCC AL-2E-D6.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D6.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.