Recent Posts
Recent Comments
YG 100% Original 29/64 135° High Speed Steel Jobbers Drill 1 pcs
$3.76 Original price was: $3.76.$1.88Current price is: $1.88.
| Brand | YG |
|---|---|
| Size Type | Fractional |
| Size | 29/64" |
| Drill Point Angle | 135° |
| Tool Material | High Speed Steel |
| Finish Coating | Bright With TiN Tip |
| Overall Length | 5-5/8" |
| Type | Jobbers Drill |
| Flute Length | 4-3/16" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| First Choice For: | Steel |
| Helix Angle | 30° |
| Package Qty | 5 |
| Application | Drilling in steel, cast steel alloyed & non-alloyed, grey cast iron, graphite & malleable iron. |
| Decimal Size | .45313" |
| Drill Grade | Heavy Duty |
| Drill Type | Jobbers Length |
| Flute Shape | Standard Spiral, Helical Flute |
| Hardness | 58 to 60 RC |
| No. of Flutes | 2 |
| Prop. 65 | Yes |
| Shank Style | Straight Shank |
| UNSPSC | 23241634 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Workpiece Material Range | Steel, Cast Iron, Plastics |
| Country of Origin | IMPORT |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R0.5S Indexable End Mill | Steel & More
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R0.5S – End Mill The ZCC AL-2B-R0.5S is a high-performance end mill designed for general machining of steel, stainless steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cut-off tools at Amazon.com. Free shipping on …
-
ZCC AL-2B-R1.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R1.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R1.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D1.5 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.5 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.5 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.5 …
-
ZCC AL-2E-D16.0 Indexable End Mill | Aluminum
$79.18Original price was: $79.18.$52.79Current price is: $52.79.Add to cartZCC AL-2E-D16.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D16.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.