Recent Posts
Recent Comments
Carmex 100% Original 11IR32UNP30 – 11 IR 32UN P30, Indexable Carbide Lay Down Threading Insert, UN, UN TPI, Internal, Right Hand 10 pcs
$84.00 Original price was: $84.00.$28.00Current price is: $28.00.
- Eliminates cycle time by as much as 3 passes.
- The same insert can be used for a range of different thread pitches.
- Eliminate deburring application by machining crest of thread.
- High-quality threads produced by the inserts.
- Available assortments support Low-to-Medium-to-High feeds.
- Carbide grade tool offers high toughness.
- Large assortments, available in all standard specifications.
- Used primarily in high production runs.
- Available for internal or external threading applications.
- Thread milling, thread turning, tapping or thread whirling, all are possible.
- Capable of cutting threads as small as 0.5 mm.
- PVD-coated grade is the first choice in stable conditions.
- Optimized performance on Hardened Steels and Cast Iron up to 62HRc, Titanium Alloys and Super Alloys (Hastelloy, Inconel, and Nickel based alloys).
- Standard Laydown Threading Insert
- Multiple Pitches
- Available in left or right handed inserts
- Available for internal or external threading applications
- UN (Unified Thread) Threads also include: UN, UNF, UNS, UNEF
| Brand | CARMEX |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Grade | C5/P30 |
| Insert IC | 1/4" |
| Coating | Uncoated |
| Insert Hand | Right Hand |
| Pitch Type | UN |
| Internal=External | Internal |
| Pitch Range_TPI | 32 |
| Profile Type | Full Profile |
| Model # | 11IR32UNP30 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Designation | 11 IR 32UN P30 |
| Insert # | 11 IR 32UN |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 3 |
| Pitch Range | 32 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.011 lbs. |
| Country of Origin | ISRAEL |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.