Recent Posts
Recent Comments
Carmex 100% Original 16ERBG60BMA – 16 ER B G60 BMA, Indexable Carbide Lay Down Threading Insert, G60, G60 TPI, External, Right Hand 10 pcs
$94.24 Original price was: $94.24.$31.41Current price is: $31.41.
- Saving on tooling costs.
- Increased productivity thanks to the six cutting edges.
- The same insert can be used for a range of different thread pitches.
- Cuts without topping the outside diameter of the thread.
- High-quality threads produced by the inserts.
- Available assortments support Low-to-Medium-to-High feeds.
- Carbide grade tool offers high toughness.
- Large assortments, available in all standard specifications.
- U Style inserts for a wide range of full or partial profile standard threads.
- Available for internal or external threading applications.
- Thread milling, thread turning, tapping or thread whirling, all are possible.
- Capable of cutting threads as small as 0.5 mm.
- PVD-coated grade is the first choice in stable conditions.
- Used in high production runs.
- Optimized performance on Hardened Steels and Cast Iron up to 62HRc, Titanium Alloys and Super Alloys (Hastelloy, Inconel, and Nickel based alloys).
- Standard Laydown Threading Insert
- Multiple Pitches
- Chip breaker style available
- Available in left or right handed inserts
- Available for internal or external threading applications
- Partial Profile V Thread 60°- A60°, G60°, AG60°, N60°, Q60° & U60° Profiles Available.
| Brand | CARMEX |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Chipbreaker | B |
| Grade | BMA |
| Insert IC | 3/8" |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Insert Hand | Right Hand |
| Pitch Type | G60 |
| Internal=External | External |
| Pitch Range_TPI | 8-14 |
| Profile Type | Partial Profile |
| Model # | 16ERBG60BMA |
| Designation | 16 ER B G60 BMA |
| Insert # | 16 ER B G60 |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| No. of Cutting Sides | 3 |
| Pitch Range | 8-14 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.0147 lbs. |
| Country of Origin | ISRAEL |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO1.25 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO1.25 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find Laydown Threading Insert: 16ER 1.25 ISO AC22A, Carbide at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals …
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC5525 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC5525 is a high-performance carbide insert designed for general machining of cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
CNC TCMT110208-JHQ OC5525 Carbide Insert – Triangle | Cast Iron (10 PCS)Read More
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.