Recent Posts
Recent Comments
Carmex 100% Original 22IRN60MXC – 22 IR N60 MXC, Indexable Carbide Lay Down Threading Insert, N60, N60 TPI, Internal, Right Hand 10 pcs
$111.24 Original price was: $111.24.$37.08Current price is: $37.08.
- Saving on tooling costs.
- Increased productivity thanks to the six cutting edges.
- The same insert can be used for a range of different thread pitches.
- Cuts without topping the outside diameter of the thread.
- High-quality threads produced by the inserts.
- Available assortments support Low-to-Medium-to-High feeds.
- Carbide grade tool offers high toughness.
- Large assortments, available in all standard specifications.
- U Style inserts for a wide range of full or partial profile standard threads.
- Available for internal or external threading applications.
- Thread milling, thread turning, tapping or thread whirling, all are possible.
- Capable of cutting threads as small as 0.5 mm.
- PVD-coated grade is the first choice in stable conditions.
- Used in high production runs.
- Optimized performance on Hardened Steels and Cast Iron up to 62HRc, Titanium Alloys and Super Alloys (Hastelloy, Inconel, and Nickel based alloys).
- Standard Laydown Threading Insert
- Multiple Pitches
- Chip breaker style available
- Available in left or right handed inserts
- Available for internal or external threading applications
- Partial Profile V Thread 60°- A60°, G60°, AG60°, N60°, Q60° & U60° Profiles Available.
| Brand | CARMEX |
|---|---|
| Tool Material | Carbide |
| Grade | MXC |
| Insert IC | 1/2" |
| Coating | PVD / TiN |
| Insert Hand | Right Hand |
| Pitch Type | N60 |
| Internal=External | Internal |
| Pitch Range_TPI | 5-7 |
| Profile Type | Partial Profile |
| Model # | 22IRN60MXC |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Designation | 22 IR N60 MXC |
| Insert # | 22 IR N60 |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| No. of Cutting Sides | 3 |
| Pitch Range | 5-7 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 0.022 lbs. |
| Country of Origin | ISRAEL |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Get deals and low prices on steel cutter in Home Improvement on Amazon. Free shipping …
CNC TCMT16T308-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC2415 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC2415 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC2415 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC2415 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1315 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1315 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. …
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.