Recent Posts
Recent Comments
Iscar 100% Original 2300745 – Cut-Off / Parting Blade Block, 1.500 X 1.640 Shank, Accepts: 1.26 (32mm) 1 pcs
$200.40 Original price was: $200.40.$66.80Current price is: $66.80.
- Fits standard height blades
- For right or left hand turning.
- For use with conventional machines.
- For use with CNC machines.
- Removable top clamp for CNC turning centers for use where the tool stations require lateral access to the toolholder screws.
| Brand | ISCAR |
|---|---|
| Accepts Blade Height | 1.26" (32mm) |
| Shank Height | 1.500" |
| Shank Width | 1.640" |
| Coolant Use | No |
| Overall Length | 5.00" |
| Application | Ideal for Manual Lathes |
| Blade Reference | SGFH/SGIH/SGFF 32 |
| Model # | 2300745 |
| Prop. 65 | Yes |
| Weight | 4.542 lbs. |
| Country of Origin | ISRAEL |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$932.40Original price was: $932.40.$310.80Current price is: $310.80.Add to cartCNC BNM-100-TG JC6102 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100-TG JC6102 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read …
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)
$103.03Original price was: $103.03.$34.34Current price is: $34.34.Add to cartCNC E0MT060210ZER C5118 – Milling Carbide Insert The CNC E0MT060210ZER C5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Shop Dijet Carbide Inserts QTY10 EOMT060210ZER JC8050 at Superior Machine & Tool, …
CNC E0MT060210ZER C5118 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$1,116.07Original price was: $1,116.07.$372.02Current price is: $372.02.Add to cartCNC BNM-250-TG H10 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-250-TG H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Using the carbide shank or carbide holder …
CNC BNM-250-TG H10 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.