Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-058024 – DCMT2(1.5)1-MP PC8110, 55° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert DCMT070204-MP PC8110 10 pcs
$47.28 Original price was: $47.28.$15.76Current price is: $15.76.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 55° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | DCMT |
| Insert Size | 2(1.5)1 |
| Chipbreaker | MP |
| Grade | PC8110 |
| Insert IC | 1/4" |
| Insert Thickness | 3/32" |
| Insert Radius | 0.016" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-058024 |
| ANSI | DCMT2(1.5)1-MP PC8110 |
| Designation | DCMT2(1.5)1-MP PC8110 |
| Insert # | DCMT2(1.5)1-MP |
| ISO | DCMT070204-MP PC8110 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, cast iron, heat-resistant, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110208-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find deals …
CNC TCMT110208-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T304-SL1 OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find TCMT-16T304 Carbide Drill Chamfer Insert at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.