Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-043835 – CCGT3(2.5)0.5-VP1 PC5300, 80° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert CCGT09T302-VP1 PC5300 10 pcs
$72.84 Original price was: $72.84.$24.28Current price is: $24.28.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 80° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | CCGT |
| Insert Size | 3(2.5)0.5 |
| Chipbreaker | VP1 |
| Grade | PC5300 |
| Insert IC | 3/8" |
| Insert Thickness | 5/32" |
| Insert Radius | 0.008" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-043835 |
| ANSI | CCGT3(2.5)0.5-VP1 PC5300 |
| Designation | CCGT3(2.5)0.5-VP1 PC5300 |
| Insert # | CCGT3(2.5)0.5-VP1 |
| ISO | CCGT09T302-VP1 PC5300 |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.015 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T304-SL1 OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find TCMT-16T304 Carbide Drill Chamfer Insert at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC TCMT16T304-SL1 OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$252.00Current price is: $252.00.Add to cartCNC TNMU1718FL – Carbide Insert The CNC TNMU1718FL is a high-performance carbide insert designed for rough machining of steel, stainless steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find out all of the information about the Arno Werkzeuge product: grooving insert …
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, cast iron, heat-resistant, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OPC349 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OPC349 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OPC349 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.