Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-058013 – CCMT2(1.5)0.5-MP PC8110, 80° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert CCMT060202-MP PC8110 10 pcs
$40.96 Original price was: $40.96.$13.65Current price is: $13.65.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 80° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | CCMT |
| Insert Size | 2(1.5)0.5 |
| Chipbreaker | MP |
| Grade | PC8110 |
| Insert IC | 1/4" |
| Insert Thickness | 3/32" |
| Insert Radius | 0.008" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-058013 |
| ANSI | CCMT2(1.5)0.5-MP PC8110 |
| Designation | CCMT2(1.5)0.5-MP PC8110 |
| Insert # | CCMT2(1.5)0.5-MP |
| ISO | CCMT060202-MP PC8110 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTR OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTR OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT16T308|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT16T308-OTR OC2125 Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$252.00Current price is: $252.00.Add to cartCNC TNMU1718FL – Carbide Insert The CNC TNMU1718FL is a high-performance carbide insert designed for rough machining of steel, stainless steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find out all of the information about the Arno Werkzeuge product: grooving insert …
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.