Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-038592 – CCMT3(2.5)2-VF PC5300, 80° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert CCMT09T308-VF PC5300 10 pcs
$42.40 Original price was: $42.40.$14.13Current price is: $14.13.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 80° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | CCMT |
| Insert Size | 3(2.5)2 |
| Chipbreaker | VF |
| Grade | PC5300 |
| Insert IC | 3/8" |
| Insert Thickness | 5/32" |
| Insert Radius | 0.031" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-038592 |
| ANSI | CCMT3(2.5)2-VF PC5300 |
| Designation | CCMT3(2.5)2-VF PC5300 |
| Insert # | CCMT3(2.5)2-VF |
| ISO | CCMT09T308-VF PC5300 |
| ISO K CAST IRON | X |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO P STEEL | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.015 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110208-JHQ OC115P – Carbide Insert The CNC TCMT110208-JHQ OC115P is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110208|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and Cutting condition and …
CNC TCMT110208-JHQ OC115P Carbide Insert – Triangle (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, cast iron, heat-resistant, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)
$336.00Original price was: $336.00.$112.00Current price is: $112.00.Add to cartCNC 16ER-V-ISO1.25 – Carbide Insert The CNC 16ER-V-ISO1.25 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Find Laydown Threading Insert: 16ER 1.25 ISO AC22A, Carbide at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, and …
CNC 16ER-V-ISO1.25 Carbide Insert | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2025 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2025 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2025 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Turning Inserts|TCMT110204|Search from Order Number, Type of Machining, Work Material, and …
CNC TCMT110204-OTM OC2025 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.