Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-059436 – VCGT220.2-VP1 PC8115, 35° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert VCGT110301-VP1 PC8115 10 pcs
$76.32 Original price was: $76.32.$25.44Current price is: $25.44.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 35° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | VCGT |
| Insert Size | 220.2 |
| Chipbreaker | VP1 |
| Grade | PC8115 |
| Insert IC | 1/4" |
| Insert Thickness | 1/8" |
| Insert Radius | 0.004" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-059436 |
| ANSI | VCGT220.2-VP1 PC8115 |
| Designation | VCGT220.2-VP1 PC8115 |
| Insert # | VCGT220.2-VP1 |
| ISO | VCGT110301-VP1 PC8115 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110202-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110202-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, non-ferrous. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110202-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC VCGT110302FN-ALU Carbide Insert – Diamond 35° | Titanium, Non-ferrous, Copper (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC VCGT110302FN-ALU – Carbide Insert The CNC VCGT110302FN-ALU is a high-performance carbide insert designed for finish machining of titanium, non-ferrous, copper. Features advanced PVD coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 35° insert geometry provides optimal performance. Find Turning Insert: VCGT 110302FN-ALU PVD1 at MSC Industrial Supply, serving the metalworking, safety, …
CNC VCGT110302FN-ALU Carbide Insert – Diamond 35° | Titanium, Non-ferrous, Copper (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.