Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-059182 – VCMT333-MP PC8105, 35° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert VCMT160412-MP PC8105 10 pcs
$70.20 Original price was: $70.20.$23.40Current price is: $23.40.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 35° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | VCMT |
| Insert Size | 333 |
| Chipbreaker | MP |
| Grade | PC8105 |
| Insert IC | 3/8" |
| Insert Thickness | 3/16" |
| Insert Radius | 0.047" |
| Relief Angle | 7° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-059182 |
| ANSI | VCMT333-MP PC8105 |
| Designation | VCMT333-MP PC8105 |
| Insert # | VCMT333-MP |
| ISO | VCMT160412-MP PC8105 |
| ISO H Hard Materials | X |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.02 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OC2125 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OC2125 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OC2125 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-OTM OP1215 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-OTM OP1215 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find …
CNC TCMT110204-OTM OP1215 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$26.00Original price was: $26.00.$8.67Current price is: $8.67.Add to cartCNC TCMT110204-SL1 OC2325 – Carbide Insert The CNC TCMT110204-SL1 OC2325 is a high-performance carbide insert designed for high-speed machining of steel, cast iron, heat-resistant, carbon steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC TCMT110204-SL1 OC2325 Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.