Recent Posts
Recent Comments
Korloy 100% Original 1-02-059442 – VPGT220.5-VP1 PC8115, 35° Diamond, Indexable Carbide Turning / Boring Insert VPGT110302-VP1 PC8115 10 pcs
$76.32 Original price was: $76.32.$25.44Current price is: $25.44.
| Brand | KORLOY |
|---|---|
| Insert Shape & Angle | 35° Diamond |
| Tool Material | Carbide |
| Insert Style | VPGT |
| Insert Size | 220.5 |
| Chipbreaker | VP1 |
| Grade | PC8115 |
| Insert IC | 1/4" |
| Insert Thickness | 1/8" |
| Insert Radius | 0.008" |
| Relief Angle | 11° |
| Coating | PVD / TiAlN |
| Model # | 1-02-059442 |
| ANSI | VPGT220.5-VP1 PC8115 |
| Designation | VPGT220.5-VP1 PC8115 |
| Insert # | VPGT220.5-VP1 |
| ISO | VPGT110302-VP1 PC8115 |
| ISO M STAINLESS STEELS | X |
| ISO S HRSA EXOTIC | X |
| Package Qty | 10 |
| Prop. 65 | Yes |
| UNSPSC | 23242105 |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC KCGX110302EL – Carbide Insert The CNC KCGX110302EL is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 55° insert geometry provides optimal performance. You can customize the information by adding your machine and specifications or make adjustments using …
CNC KCGX110302EL Carbide Insert – Parallelogram 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)
$756.00Original price was: $756.00.$252.00Current price is: $252.00.Add to cartCNC TNMU1718FL – Carbide Insert The CNC TNMU1718FL is a high-performance carbide insert designed for rough machining of steel, stainless steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Find out all of the information about the Arno Werkzeuge product: grooving insert …
CNC TNMU1718FL Carbide Insert – Triangle | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)
$243.60Original price was: $243.60.$81.20Current price is: $81.20.Add to cartCNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 – Carbide Insert The CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 is a high-performance carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 55° insert geometry provides optimal performance. Explore the DNMG cutting tools by CERATIZIT, designed for precision and efficiency in …
CNC DNMG150608EN-NM2 AP2320 Carbide Insert – Diamond 55° (10 PCS)Read More
-
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$32.00Original price was: $32.00.$10.67Current price is: $10.67.Add to cartCNC TCMT16T308-OTM OP1315 – Carbide Insert The CNC TCMT16T308-OTM OP1315 is a high-performance carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Triangle insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. …
CNC TCMT16T308-OTM OP1315 Carbide Insert – Triangle | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.