Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0059.120 .0059 Size, 118°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$9.34 Original price was: $9.34.$3.11Current price is: $3.11.
- Micro Drill.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Decimal |
| Size | .0059" |
| Drill Point Angle | 118掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | Bright |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | 1/8" Shank Micro Drill |
| Flute Length | 0.120" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 105-0059.120 |
| Diameter | 0.0059" |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 105 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)
$197.44Original price was: $197.44.$65.81Current price is: $65.81.Add to cartCNC EOHW060210ZTR H10 – Milling Carbide Insert The CNC EOHW060210ZTR H10 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, hardened steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Diamond 75° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & …
CNC EOHW060210ZTR H10 Carbide Milling Insert – Diamond 75° | Steel, Hardened Steel (10 PCS)Read More
-
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$932.40Original price was: $932.40.$310.80Current price is: $310.80.Add to cartCNC BNM-100-TG JC6102 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100-TG JC6102 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read …
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
-
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)
$87.02Original price was: $87.02.$29.01Current price is: $29.01.Add to cartCNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 – Milling Carbide Insert The CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 is a high-performance milling carbide insert designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Request info Print Full Specification Cutting data Machine Side (127) … Illustrations …
CNC RCKT1204MOE-PG-H JC5118 Carbide Milling Insert – Round (10 PCS)Read More
-
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)
$101.30Original price was: $101.30.$33.77Current price is: $33.77.Add to cartCNC RDHX0702MOT H10 – Turning Carbide Insert The CNC RDHX0702MOT H10 is a high-performance turning carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Round insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews …
CNC RDHX0702MOT H10 Carbide Turning Insert – Round | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.