Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 105-0995L400 .0995 Size, 130°, Solid Carbide Micro Twist Drill 1 pcs
$4.10 Original price was: $4.10.$1.37Current price is: $1.37.
- Micro Drill.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Size Type | Decimal |
| Size | .0995" |
| Drill Point Angle | 130掳 |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Finish Coating | AlTiN |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Type | 1/8" Shank Micro Drill |
| Flute Length | 0.400" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Model # | 105-0995L400 |
| Diameter | 0.0995" |
| Drill Type | Micro Twist |
| General Application | Small hole drilling |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 105 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Aluminum, Copper Alloy, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | IMPORT |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)
$776.16Original price was: $776.16.$258.72Current price is: $258.72.Add to cartCNC BNM-100 JC8003 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100 JC8003 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Carbide-tipped wood, plastic, composite and metal cutting tools. High-speed steel, carbide-tipped and …
CNC BNM-100 JC8003 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel (10 PCS)Read More
-
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)
$141.67Original price was: $141.67.$47.22Current price is: $47.22.Add to cartCNC IM-SP32N JC5015 – Carbide Insert The CNC IM-SP32N JC5015 is a high-performance carbide insert designed for general machining of steel, stainless steel. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. product description The Swing Ball is a ball nose rougher made for heavy duty machining. The large insert can …
CNC IM-SP32N JC5015 Carbide Insert | Steel, Stainless Steel (10 PCS)Read More
-
CNC APMT1135PDER-08H JC5218 Carbide Milling Insert – Parallelogram 85° | Steel & More (10 PCS)
$50.40Original price was: $50.40.$16.80Current price is: $16.80.Add to cartCNC APMT1135PDER-08H JC5218 – Milling Carbide Insert The CNC APMT1135PDER-08H JC5218 is a high-performance milling carbide insert designed for high-speed machining of steel, stainless steel, cast iron, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. APMT1135PDER-M2 F7030 CLOSE Peripheral Low Cutting Resistance …
-
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)
$932.40Original price was: $932.40.$310.80Current price is: $310.80.Add to cartCNC BNM-100-TG JC6102 – Milling Carbide Insert The CNC BNM-100-TG JC6102 is a high-performance milling carbide insert designed for finish machining of steel, stainless steel, cast iron, titanium. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 82° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read …
CNC BNM-100-TG JC6102 Carbide Milling Insert – Parallelogram 82° | Steel & More (10 PCS)Read More
Archives
Reamrk
- No categories





Reviews
There are no reviews yet.