Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1635-0315L047 .80mm Size, 1.20mm LOC, 2 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$10.43 Original price was: $10.43.$3.48Current price is: $3.48.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 3.00mm |
| Overall Length | 38.00mm |
| Finish Coating | AlTiN |
| Size Type | Metric |
| Size | .80mm |
| No. of Flutes | 2 |
| Length of Cut | 1.20mm |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 2 Flute Stub Length Ball Nose End Mill |
| Model # | 1635-0315L047 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1635 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Carbon Steel & Alloy Steel, Hardened Steel & Chilled Cast Iron, Stainless Steel & Cast Steel, Gray Cast Iron & Nodular Cast Iron, Heat-Resistant Alloys. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D1.0 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.0 …
-
ZCC AL-2E-D1.5 Indexable End Mill | Aluminum
$5.09Original price was: $5.09.$3.39Current price is: $3.39.Add to cartZCC AL-2E-D1.5 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D1.5 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. DIN4000-82-2 – Slotting and milling cutters – ZCC – ZCC Cutting Tools – AL-2E-D1.5 …
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D10.0 Indexable End Mill | Aluminum
$29.81Original price was: $29.81.$19.87Current price is: $19.87.Add to cartZCC AL-2EL-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.