Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1635-0700.105 .070 Size, .105 LOC, 2 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$7.51 Original price was: $7.51.$2.50Current price is: $2.50.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Decimal |
| Size | .070" |
| No. of Flutes | 2 |
| Length of Cut | .105" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 2 Flute Stub Length Ball Nose End Mill |
| Model # | 1635-0700.105 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1635 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D10.0 Indexable End Mill
$23.27Original price was: $23.27.$15.51Current price is: $15.51.Add to cartZCC AL-2E-D10.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D10.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of general materials. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. A End mill General machining of Al and Al alloys AL-2E Factory standard …
-
ZCC AL-2B-R6.0 Indexable End Mill | Aluminum
$36.88Original price was: $36.88.$24.59Current price is: $24.59.Add to cartZCC AL-2B-R6.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R6.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on blade for cutting metal at Amazon.com. Free shipping on qualified …
-
ZCC AL-2E-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$7.20Original price was: $7.20.$4.80Current price is: $4.80.Add to cartZCC AL-2E-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. A End mill General machining of Al and Al alloys AL-2E Factory standard – …
-
ZCC AL-2B-R2.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R2.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.