Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1742-0250.500 .0250 Size, .045 LOC, 3 Flute, Solid Carbide Miniature End Mill 1 pcs
$23.91 Original price was: $23.91.$7.97Current price is: $7.97.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Decimal |
| Size | .0250" |
| No. of Flutes | 3 |
| Length of Cut | .045" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 3 Flute Extended Reach Stub Length Square End Mills |
| Corner Radius | None |
| Model # | 1742-0250.500 |
| Application | Miniature diameter end milling |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1742 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2E-D6.0 Indexable End Mill | Aluminum
$8.25Original price was: $8.25.$5.50Current price is: $5.50.Add to cartZCC AL-2E-D6.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D6.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on aluminum cutting tool at Amazon.com. Browse & discover …
-
ZCC AL-2B-R2.0S Indexable End Mill | Aluminum
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R2.0S – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0S is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2E-D16.0 Indexable End Mill | Aluminum
$79.18Original price was: $79.18.$52.79Current price is: $52.79.Add to cartZCC AL-2E-D16.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D16.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & discover …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.