Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1755-0400.600 .040 Size, .068 LOC, 3 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$18.75 Original price was: $18.75.$6.25Current price is: $6.25.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Decimal |
| Size | .040" |
| No. of Flutes | 3 |
| Length of Cut | .068" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 3 Flute Extended Reach Stub Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1755-0400.600 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1755 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2B-R0.5S Indexable End Mill | Steel & More
$7.18Original price was: $7.18.$4.79Current price is: $4.79.Add to cartZCC AL-2B-R0.5S – End Mill The ZCC AL-2B-R0.5S is a high-performance end mill designed for general machining of steel, stainless steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cut-off tools at Amazon.com. Free shipping on …
-
ZCC AL-2B-R4.0 Indexable End Mill | Aluminum
$17.06Original price was: $17.06.$11.37Current price is: $11.37.Add to cartZCC AL-2B-R4.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R4.0 is a high-performance end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Download ZCCCT inch catalogs and metric catalogs. Inch Catalog (1)Turning Info.pdf (2)General Turning Inserts.pdf (3)PCBN & …
-
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$9.48Original price was: $9.48.$6.32Current price is: $6.32.Add to cartZCC AL-2B-R2.0 – End Mill The ZCC AL-2B-R2.0 is a high-performance end mill designed for general machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. End mill – AL series Starting values for cutting speed vc [m/min] Product Specifications: About …
ZCC AL-2B-R2.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.