Recent Posts
Recent Comments
Kyocera 100% Original 1755-0550.450 .055 Size, .091 LOC, 3 Flute, Solid Carbide Ball/Miniature Combination End Mill 1 pcs
$19.93 Original price was: $19.93.$6.64Current price is: $6.64.
| Brand | KYOCERA |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Finish Coating | Bright |
| Size Type | Decimal |
| Size | .055" |
| No. of Flutes | 3 |
| Length of Cut | .091" |
| Tool Material | Solid Carbide |
| Single or Double End | Single |
| Helix Angle | 30掳 |
| Center Cutting | Yes |
| Type | 3 Flute Extended Reach Stub Length Ball Nose End Mills |
| Model # | 1755-0550.450 |
| Application | Miniature ball milling |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting End Shape | Ball |
| Prop. 65 | Yes |
| Series | 1755 |
| UNSPSC | 27112803 |
| Workpiece Material | Non- Ferrous Metals & Non-Metals, Titanium Alloy. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Shipping Restrictions | UPS Ship (drop ship item) |
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 4 cm |
Related products
-
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$33.26Original price was: $33.26.$22.17Current price is: $22.17.Add to cartZCC AL-2E-D12.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D12.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Browse & …
ZCC AL-2E-D12.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2E-D4.0 Indexable End Mill | Steel, Aluminum
$7.20Original price was: $7.20.$4.80Current price is: $4.80.Add to cartZCC AL-2E-D4.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D4.0 is a high-performance milling end mill designed for general purpose of steel, aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting aluminum tool at Amazon.com. Free shipping …
ZCC AL-2E-D4.0 Indexable End Mill | Steel, AluminumRead More
-
ZCC AL-2EL-D3.0 Indexable End Mill | Aluminum
$9.13Original price was: $9.13.$6.09Current price is: $6.09.Add to cartZCC AL-2EL-D3.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2EL-D3.0 is a high-performance milling end mill designed for general machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Browse & discover thousands of brands. Read customer reviews & find best sellers. Find …
-
ZCC AL-2E-D8.0 Indexable End Mill | Aluminum
$13.44Original price was: $13.44.$8.96Current price is: $8.96.Add to cartZCC AL-2E-D8.0 – Milling End Mill The ZCC AL-2E-D8.0 is a high-performance milling end mill designed for finish machining of aluminum. Features advanced tin coating technology for superior wear resistance and extended tool life. Parallelogram 85° insert geometry provides optimal performance. Find deals and low prices on cutting tool for aluminum at Amazon.com. Browse & …
Archives
Reamrk
- No categories



Reviews
There are no reviews yet.